Kunstige lovlige højder: 20-årig dør efter indtagelse af urteblanding

Kunstige lovlige højder: 20-årig dør efter indtagelse af urteblanding

Dødelig blanding af urter: Ung kvinde dør efter indtagelse af lovlige højder
I Rheinland-Pfalz døde en ung kvinde tidligt torsdag morgen efter at have indtaget såkaldte "legale højder". 20-åringen blev fundet livløs i hendes lejlighed og kunne ikke genoplives. Politiet i den vesttyske stat havde først for nylig advaret om farlige urteblandinger.

Ung kvinde dør efter brug af legale stoffer
I samfundet i Ruwer (Rheinland-Pfalz) døde en 20-årig kvinde tidligt torsdag formiddag, som tidligere havde fortæret urteblandinger, såkaldte "legal highs" med en ven. Ifølge en rapport fra Trier-politiet, kastede den unge kvinde op, efter at den sidste enhed blev fortæret, kollapset og mistet bevidstheden. Hendes 31-årige medforbruger informerede derefter nødlægen, men ambulansetjenestens redningsforsøg var ikke succesrige, lægerne kunne kun bestemme døden.

Obduktion af kroppen arrangeret
Ifølge oplysningerne indrømmede den 31-årige mand i et politi spørgsmålstegn ved det fælles forbrug af "lovlige højder". Han bliver derfor nødt til at svare for mistanke om kriminelle handlinger i henhold til narkotikaloven. Det offentlige anklagemyndighed i Trier har beordret en obduktion af kroppen for at afklare den nøjagtige dødsårsag.

Eksperter stod over for farlige juridiske højder
Sundhedseksperter og politiet påpeger gentagne gange de farlige bivirkninger af urteblandinger og badetilsætningsstoffer. Først for nylig havde Rheinland-Pfalz statslige kriminalpolitisk kontor udsendt en pressemeddelelse, der advarede mod stofferne, der forkert blev omtalt som "lovlige højder", fordi konsekvenserne ikke kunne beregnes, og forbrugeren truede deres sundhed og liv i overensstemmelse hermed.

Psykiske og fysiske bivirkninger
Tidligere har der været en stigning i skader på sundhedsmæssige og livstruende forhold og endda dødsfald blandt forbrugere af stoffer, der er annonceret som "lovlige stoffer". Rusmidlerne kan føre til forgiftning og afhængigt af sammensætningen udløse panikanfald og hallucinationer. Derudover kan fysiske funktionsnedsættelser såsom udsving i blodtryk, kvalme og opkast, åndenød, alvorlige hjerte-kar-problemer, såsom hurtig hjerteslag eller hjertestop, kramper eller comatose tilstande. Ifølge politiet udgør de en "uberegnelig sundhedsrisiko". (Ad)

Forfatter og kilde information



Video: 15-årige Adam døde af stoffer: Nu har hans mor en bøn